Kategoria : Typy ekstraklasa

Typy Ekstraklasa, czyli polska liga

Ekstraklasa, czyli najwyższa klasa rozgrywkowa piłki nożnej w Polsce. Typy Ekstraklasa to najczęściej spotykane propozycje na forach, grupach i stronach z typami bukmacherskimi. Na początek spróbujmy scharakteryzować naszą ligę i poznać jej zasady.

W rozgrywkach Ekstraklasy bierze udział 16 najlepszych klubów w Polsce. Format to ESA-37, o którym opowiemy nieco później. Typować Ekstraklasę możemy już od 92. edycji. Sezon 2018/19 będzie 93. edycją. Z ligi spadają dwa zespołu, mistrza zdobywa oczywiście jeden klub. W eliminacjach do Ligi Mistrzów (LM) może walczyć tylko mistrz, o Ligę Europy (LE) rywalizują drużyny z drugiego i trzeciego miejsca* + triumfator Pucharu Polski (PP).

*Wyjątek: jeśli ta sama drużyna wygra PP oraz mistrzostwo Polski, to możliwość kwalifikacji do LE otrzymuje klub z czwartego miejsca na koniec rozgrywek.

W dalszej części tekstu postaramy się przedstawić systemy bukmacherskie oraz najlepsze źródła typów na Ekstraklasę. Co jednak najważniejsze, wskażemy, jak tworzyć dobrą analizę meczów i wyciągać z niej typy. Przyjrzymy się również długoterminowemu typowaniu Ekstraklasy.

Analizy i typy na Ekstraklasę

W tym fragmencie artykułu zajmiemy się dobra analizą i typowaniem Ekstraklasy. Często pewnie zdarzyło ci się obstawiać zdarzenia po kursach albo wedle przeczucia. Oczywiście, kiedy gra się dla zabawy i za niskie stawki, to można sobie pozwolić na takie rozwiązania. Jeśli jednak chcemy zagrać bardziej rozważnie, to warto zająć się analizą bukmacherską.

Jak analizować mecze w Ekstraklasie?

Na początek przytoczmy kilka ogólnych zasad:

 • Sprawdź statystyki
 • Aktualna forma drużyny – czasami obstawiamy po renomie klubu, to błąd. Nawet Real Madryt będący pod formą może przegrać z kimś z dołu tabeli, a co dopiero taka Legia Warszawa…
 • Absencje: kontuzje, zawieszenia, decyzja trenera – sytuacja kadrowa
 • H2H – bezpośrednie pojedynki obu zespołów, to bardzo ważne w kontekście obstawiania. Jedna z drużyn może nie być w optymalnej formie, ale okazuje się, że nieźle radzi sobie z obecnym przeciwnikiem, co może zaowocować wygraną po wysokim kursie.
 • Derby – starcia zwaśnionych ekip rządzą się swoimi prawami. W takich meczach napięcie jest ogromne i aktualna sytuacja (forma itd.) ma marginalne znaczenie. Przykład: Lechia Gdańsk – Arka Gdynia

Niesamowicie istotne dla typowania Ekstraklasy jest kontrolowanie aktualnej sytuacji w tabeli, ponieważ w formacie ESA-37.Po 30 kolejkach, czyli tzw. sezonie zasadniczym następuje podział na grupę mistrzowską i spadkową. Dlatego trzeba bacznie obserwować ekipy z miejsc stykowych, tj. z reguły 6-10. Te ekipy walczą o udział w walce o spadek bądź lokaty gwarantujące udział w europejskich pucharach.

Typy Ekstraklasa, jakie są skuteczne?

Nie ma złotego środka na skuteczne typy. Warto zauważyć, że w sieci możemy spotkać wielu naciągaczy, którzy proponują typy na Ekstraklasę za pieniądze. W większości będą to naciągacze i nie warto korzystać z ich usług.

Skuteczne typy to przede wszystkim takie, które są poprzedzone co najmniej analizą tak obszerną jak opisane powyżej kroki. W obstawianiu Ekstraklasy bardzo ważne jest również doświadczenie, którego nie da się kupić – trzeba je po prostu zdobyć. Obycie w typowaniu Ekstraklasy nie przychodzi po kilku meczach, żeby móc powiedzieć o sobie, że jest doświadczonym w Ekstraklasie trzeba obserwować ją nawet przez kilka sezonów.

Typy Ekstraklasa to również umiejętność wyłapywania wysokich kursów. W naszej lidze pada wiele niespodzianek, niektórzy gracze uważają, że nie warto w ogóle jej ruszać. My jesteśmy jednak zdania, że warto podwyższać sobie emocje, szczególnie że lokalność Ekstraklasy sprawie, że możemy wręcz dotknąć zakładów, które typujemy.

Zawsze z tyłu głowy trzeba mieć, że w zakładach bukmacherskich w ogóle nie ma pewnych typów, a w Ekstraklasie to już w ogóle. Czy w obstawianiu Ekstraklasy mogą pomóc systemy bukmacherskie? Jak najbardziej.

Systemy bukmacherskie na Ekstraklasę

W Waszych głowach pojawiło się teraz pytanie: jaki system bukmacherski na Ekstraklasę jest najlepszy? Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Każdy gracz musi wybrać system pod siebie, pod własne możliwości i budżet, którym dysponuje.

Bankroll – budżet, który gracz przeznacza na obstawianie zakładów bukmacherskich.

Im większy bankroll, tym więcej możliwości na systemy bukmacherskie. Przy budżecie równym np. 100 PLN miesięcznie, nie ma sensu wchodzić w ogóle w żaden system bukmacherskim. Za takie stawki gra się tylko i wyłącznie dla zabawy. Z bankrollem wynoszącym 1000 PLN możemy już coś zdziałać na systemach bukmacherskich i spróbować np. progresji remisowej.

Progresja remisowa to system bukmacherski, w którym stawiamy na remisy i zwiększamy stawkę po porażce. Kursy na remisy z reguły oscylują w granicach 3.50. Nawet jeśli nie trafimy dwóch, trzech zakładów z rzędu, to nawet ten czwarty da nam możliwość wyjścia na plus.

Jednym z najprostszych i najbardziej polecanych systemów bukmacherskich dla początkujących, ale także zaawansowanych graczy jest płaska stawka.

Płaska stawka to system bukmacherskich, w którym ustalamy konkretną stawkę np. 10% naszego bankrolla i obstawiamy zakłady nie przekraczając ustalonej stawki. Mamy dzięki temu stabilność i zapobiegamy zjawiskowi „odegrania się”. To bardzo ważne, wielu graczy ulega emocjom i chce się odgrywać. Często bywa tak również w typach Ekstraklasy, ponieważ często wpadają niespodzianki, po których gracze się irytują i nieprzemyślanie zwiększają stawkę, bezpowrotnie pozbywając się bankrolla.

Zakłady live w Ekstraklasie

Obstawianie zakładów live jest prawie tak samo popularne jak typowanie wyników przedmeczowych. To samo tyczy się oczywiście typów na Ekstraklasę. Gracze masowo obstawiają wyniki na żywo, w trakcie spotkań.

Zakłady na żywo wymagają jeszcze zimniejszej głowy niż w przypadku typowania przedmeczowego. Znamy sytuacje, w których gracze obstawiali live pod wpływem alkoholu, zdecydowanie tego nie polecamy.

Jak obstawiać zakłady live na Ekstraklasę?

Warto przede wszystkim oglądać mecz i być na bieżąco z wydarzeniami boiskowymi. Hipotetycznie: Legia Warszawa gra z Koroną Kielce. Piłkarze ze stolicy są faworytami i kurs jaki jest na nich wystawiony to 1.30. Kielczanom udaje się jednak objąć prowadzenie i wygrali do połowy 1:0. Oglądamy mecz i okazuje się, że Legia nie gra źle, po prostu brakowało jej szczęście, a kurs na Wojskowych wzrósł już do 2.20. Wtedy właśnie warto obstawić na żywo. Łapiemy znacznie wyższy kurs niż przedmeczowo.

Zalety obstawiania live:

 • Szybkie rozliczanie zakładów
 • Możliwość mieszania wielu zdarzeń na żywo
 • Obstawianie do ostatniej minuty
 • Jeszcze większe emocje niż przy zakładach przedmeczowych

Wady obstawiania na żywo:

 • Zbyt emocjonalne podejście – nie możemy dać ponieść się nerwom
 • Mniejsza ilość zdarzeń dodatkowych – bukmacherzy nie proponują tak wielu opcji jak przy zakładach przedmeczowych
 • Zamykanie kursów – jak tylko będzie rzut karny lub groźny sytuacja to bukmacher wstrzyma zakład i możemy nie zdążyć

Obstawianie live Ekstraklasy to dobry pomysł, jeśli oglądamy mecze i potrafimy analitycznie ocenić sytuację na boisku.

Długoterminowe typowanie Ekstraklasy

Zakłady długoterminowe na Ekstraklasę to obstawianie typów przed rozpoczęciem sezonu. Zawiera to wytypowanie mistrza polski jeszcze przed startem ligi czy np. przewidzenie króla strzelców najbliższego sezonu. Takie zakłady niosą ze sobą spore ryzyko, ale dzięki temu otrzymujemy wysokie kursy.

typy ekstraklasa

W ostatniej dekadzie mistrzami polski były następujące kluby:

2008 – Wisła Kraków

2009 – Wisła Kraków

2010 – Lech Poznań

2011 – Wisła Kraków

2012 – Śląsk Wrocław

2013 – Legia Warszawa

2014 – Legia Warszawa

2015 – Lech Poznań

2016 – Legia Warszawa

2017 – Legia Warszawa

2018 – Legia Warszawa

W ostatnich 6 sezonach dominatorem jest Legia Warszawa z aż pięcioma mistrzostwami. Wcześniej rozkładało się to pomiędzy Wisłę i Lecha Poznań. Klub ze stolicy posiada największy budżet, to jeden z głównych czynników, które pozwoliły mu zdominować ligę.

Nic więcej dziwnego, że przed obecnym sezonie to Wojskowi są faworytami do zdobycia złotych medali:

Kurs na Legię nie jest jednak opłacalny. Ekstraklasa jest zbyt nieprzewidywalna, żeby obstawiać mistrza po kursie 1.8 przed rozpoczęciem sezonu.

Darmowe typy na Ekstraklasę

Czy warto korzystać z darmowych typów na Ekstraklasę? Oczywiście, że tak. Trzeba to tylko robić z głową, czyli nie wchodzić na byle jakie strony, grupy czy fora i nie brać ślepo typów do swoich kuponów. Darmowe typy mogą być wątpliwej jakości, ale są darmowe.

Warto w tej sytuacji sprawdzić skuteczność typera, który zamieszcza propozycję na stronę. Jeśli jego skuteczność jest wysoka, to możemy spróbować zagrać po jego typie. Ważne jest też, aby z cudzych typów wyciągać wnioski, czerpać inspirację.

Najbardziej polecamy ze typy ze stron eksperckich, jak Zagranie.com. Ta strona posiada bardzo obszerne analizy razem ze statystykami. Dzięki temu otrzymujemy dawkę najważniejszych informacji w jednym miejscu.

Pamiętaj, że obstawianie wiąże się z ryzykiem uzależnienia. Nigdy nie graj za pożyczone pieniądze ani pod wpływem alkoholu. Obstawiaj tylko u legalnych bukmacherów, posiadających licencję ministerstwa finansów.