Kategoria : Typy piłkarskie

Typy piłkarskie, czyli jak obstawiać futbol?

Typy piłkarskie są zdecydowanie najczęstszym wyborem obstawiających w Polsce. Czy to powinno kogoś dziwić? Oczywiście, że nie. Futbol to sport numer jeden w naszym kraju, a to ma wpływ na liczbę typerów. Każdy chce wygrywać: pytanie, jak się do tego przygotować i jak zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu?

Typy piłkarskie – co i kiedy obstawiać?

Odpowiedź jest prosta: mecze w ramach spotkań futbolowych. Na dobrą sprawę tworzenie typów piłkarskich jest możliwe przez cały rok, a wszystko zależy od tego dostępności spotkań.

Najwięcej możliwości daje obstawianie rozgrywek ligowych w danych krajach. My, Europejczycy mamy ten luksus, że to właśnie na Starym Kontynencie znajdują się wszystkie najlepsze, a co za tym idzie najważniejsze ligi na świecie. Typy piłkarskie powstają zazwyczaj na mecze polskiej Ekstraklasy, francuskiej Ligue 1, hiszpańskiej Primera Division, angielskiej Premier League czy włoskiej Serie A. Spotkania rozgrywane są zazwyczaj co tydzień w weekendy, a sezony trwają od 34 do 38 kolejek, co daje naprawdę duże pole do popisu obstawiającym.

Jeżeli chodzi o pojedynki na wysokim poziomie, to nie tutaj należy wyróżnić klubowe rozgrywki międzynarodowe, na czele z Ligą Mistrzów i Ligą Europy. Liga Mistrzów uchodzi za najbardziej prestiżową w całym futbolu, jako że to w niej spotykają się czołowe kluby z najlepszych lig Europy. Typy piłkarskie na Ligę Mistrzów i Ligę Europy można wysyłać we wtorki , środy i czwartki, co jest na pewno świetną ,,osłodą” trudów tygodnia dla kibiców piłki.

Rozgrywki międzynarodowe to głównie mistrzostwa świata i mistrzostwa wybranych kontynentów, dla nas, naturalnie, oznacza to mistrzostwa Europy. Tego typu turnieje rozgrywane są naprzemiennie co 2 lata i są zdecydowanie najbardziej atrakcyjne dla przeciętnego kibica. Nic nie przyciąga tak kibiców przed telewizory jak spotkania reprezentacji narodowej

Na dobrą sprawę, typy piłkarskie to całoroczna przygoda związana z futbolem na najwyższym, ale też tym nieco niższym poziomie. Decyzja, co będziesz oglądał i obstawiał, należy tylko i wyłącznie do Ciebie.

Typy piłkarskie – popularność na tle innych sportów

Piłka nożna to najbardziej popularny sport na całym globie zarówno wśród kibiców, jak i typerów. Wystarczy spojrzeć na te najważniejsze turnieje futbolowe i  otoczkę wokół nich. Widać do dobitnie w Polsce, kiedy podczas mistrzostw świata czy mistrzostw Europy czuć atmosferę i zjednoczenie narodu praktycznie na każdym kroku. Na mecze Biało-Czerwonych cały kraj zasiada przed telewizorami. Czy jest tak w przypadku jakiegokolwiek innego sportu? Oczywiście, że nie.

typy piłkarskie - popularność

Ten trend przekłada się bezpośrednio na typy piłkarskie, bo to właśnie one są najczęściej przygotowywane i typowane przez graczy. Można to też zauważyć po ofercie przygotowanej przez polskich, legalnych bukmacherów. Liczba rozszerzeń jest dużo większa niż w przypadku każdej innej dyscypliny sportowej. Praktycznie każdy zakład bukmacherski posiada trzycyfrową liczbę zdarzeń dodatkowych na wydarzenia w ramach najważniejszych lig lub rozgrywkach piłkarskich.

Pole do popisu dla typerów jest naprawdę duże, lecz nie można zapominać o umiarze. Wszystko jest dla ludzi, lecz trzeba mieć to pod kontrolą. Nadmierne obstawianie może doprowadzić do uzależnienia, które może w szerszej perspektywie nadszarpnąć mocno Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Nie lekceważ zagrożeń, jakie związane są z korzystaniem z zakładów bukmacherskich, bo – nie bójmy się tego powiedzieć – wysyłanie typów (nawet typów piłkarskich) jest hazardem. Powinieneś to traktować jako niewinną zabawę, która związana jest ze sportem, w tym przypadku z piłką nożną. Dlatego nie angażuj się zbytnio i nie pozwól, żeby typowanie zawładnęło Twoim życiem. Pomocne w tym będzie wyznaczenie sobie limitu na grę, dzięki czemu łatwiej będzie Ci kontrolować wydatki.

Typy piłkarskie – jakie zakłady obstawiać?

Popularność typów piłkarskich wśród obstawiających sprawia, że to właśnie na futbol bukmacherzy mają najbardziej rozbudowaną i kompletną ofertę. Skoro większość typujących szuka zakładów na piłkę nożną, to muszą być one na jak najwyższym poziomie. Takie podejście ma sens i widać to w tym, co oferują zakłady bukmacherskie. Liczba rozszerzeń może robić wrażenie, gdyż każdy typer powinien znaleźć coś dla siebie. Z drugiej strony, do dyspozycji graczy jest też szeroki wachlarz rozgrywek ligowych, klubowych i reprezentacyjnych. Analizując ten aspekt, warto zwrócić uwagę na ilość poziomów rozgrywkowych w ramach danej ligi, ale też i ,,egzotyczność” krajów.

Typy piłkarskie na zakłady 1/X/2

To zdecydowanie najpopularniejszy zakład z puli typów piłkarskich. W tym wypadku przedmiotem naszego zainteresowania jest najprostsza rzecz, czyli to, kto wygra dany pojedynek. W terminologii bukmacherskiej taki zakład może funkcjonować jako ,,mecz”, „spotkanie” lub „1/X/2”. Wszystko zależy od decyzji zakładu bukmacherskiego. Gracz do wyboru ma trzy podstawowe warianty:

  • 1 – wygrana gospodarzy
  • 0 – remis
  • 2 – wygrana gości

Jeżeli spotkanie zostanie przedłużone o dogrywkę, to jako wynik końcowy przyjmuje się remis, gdyż pod uwagę branych jest tylko pierwsze 90. minut. Gracz może ,,zabezpieczyć się” na wypadek remisu i wybrać tzw. zakład z podpórką, czyli 1X (lub 10) bądź też X2 (lub 02). Tutaj zwycięstwo jednej z drużyn jest łączone z remisem i w przypadku zaistnienia jednego z tych zjawisk, typer wygrywa. Naturalnie, kurs na takie zdarzenie jest niższy. Innym, ciekawym rozwiązaniem na wypadek remisu jest zakład bez remisu, gdzie w przypadku podziału punktów zakład rozliczany jest po kursie 1.00 i dokonywany jest zwrot. W przypadku spotkań w fazie pucharowej istnieje także możliwość wybrania tzw. awansu, czyli tego, który z zespołów przejdzie do dalszej rundy. Dodatkowo można obstawiać też zdarzenia związane z danym okresem spotkania: dane połowy, okresy 15-minutowe.

Typy piłkarskie na bramki

Zdobywanie goli jest sensem i głównym założeniem piłki nożnej, a co za tym idzie dużym zainteresowaniem cieszą się typy piłkarskie obejmujące różne wydarzenia związane z bramkami. Pierwszą możliwością, która nasuwa się na myśl jest to, czy w meczu obie ekipy wpiszą się na listę strzelców czy tylko jedna. Takie zdarzenie funkcjonuje pod nazwą BTTS, czyli angielskie both team to score, co w wolnym tłumaczeniu oznacza ,,obie drużyny strzelą”. Dylemat sprowadza się do dwóch rozwiązań: tak (które funkcjonuje często pod symbolem 2) lub nie (czyli 1).

Kolejną opcją obejmującą bramki jest to ich liczba. Zazwyczaj bukmacherzy przedstawiają wartości w połówkach i przy tworzeniu typów piłkarskich gracz ma zdecydować, czy suma goli w wykonaniu drużyn przekroczy tę linię czy też nie. Dodatkowo, można dokonać podziału na poszczególne zespoły. Ciekawym pomysłem będzie też próba wskazania tego, kto wpisze się na listę strzelców. Oczywiście, kursy na to są stosunkowo wysokie, bo na boisku biega 22 piłkarzy i szanse na gola są stosunkowo małe. Naturalnie większe szanse na powodzenie będzie miał napastnik niż obrońca, ale od tego zjawiska można spotkać wyjątki. Analizując zdarzenia związane z bramkami warto spojrzeć na postawę strzelecką zespołów, jak spisują się w ostatnim okresie i kto zdobywa gole.

typy piłkarskie - liczba goli

Typy piłkarskie na dokładny wynik

Typy piłkarskie nie należą do najłatwiejszych, ale można znaleźć zakłady, które mają większe szanse na powodzenie. Do takich na pewno nie należą typy te na dokładny wynik, bo jest to jedno z najbardziej wymagających zadań typerskiego rzemiosła. Wskazanie zwycięzcy nie wydaje się aż takie problematyczne (teoretycznie), ale wybranie tego, kto wygra i wytypowanie dokładnego wyniku, to już prawdziwa sztuka. Ten poziom trudności odzwierciedlony jest w wysokości kursów na typy piłkarskie na dokładny wynik, bo są one dużo wyższe niż w przypadku innych rozwiązań. Jest to na pewno trudne, ale nie jest niemożliwe, bo przecież niemożliwe nie istnieje, prawda?

typy piłkarskie - zakłady na dokładny wynik

Typy piłkarskie – porady

  • nie typuj po kursach – czasami może się wydawać, że zagranie danego zdarzenia ,, ma sens”, bo kurs jest stosunkowo niski i dorzucamy je do kuponu bez żadnej analizy. To błąd. Jeżeli wybierasz jakąś pozycję, to przemyśl to i dopiero wtedy oceń, czy warto ją zagrać czy też nie.
  • nie wrzucaj niskich kursów – przeliczniki typu ,,1.10”, „1.13” wydają się pewniaczkami i takie prawie są. Prawie. Ale pamiętaj, że typy piłkarskie obejmują sport, a jak doskonale wiemy, sport bywa bardzo nieprzewidywalny. Taki kurs w małym stopniu podnosi Twoją potencjalną wygraną, a dodaje tylko niepotrzebnego ryzyka, a ryzyko powinniśmy ograniczać do minimum.
  • analizuj statystyki – liczby potrafią powiedzieć wiele, dlatego doszukuj się schematów, sprawdzaj formę wybranych drużyn i trendy formy, co na pewno ułatwi Ci tworzenie typów piłkarskich.
  • oglądaj mecze – statystyki są istotne, lecz nie powiedzą wszystkiego – nic nie zastąpi ,,testu oka”. Patrząc na postawę piłkarzy, będziesz mógł wywnioskować pewne rzeczy, które na pewno pomogą Ci przy ocenie szans na powodzenie typów piłkarskich.
  • sprawdzaj składy – w meczu piłkarskim do walki staje 22 piłkarzy: po 11 w każdej ekipie. Teoretycznie to dużo i wpływ jednostki nie jest aż tak duży, są jednak gracze, którzy mają bardzo duże znaczenie dla wyniku. Zwróć uwagę na to, kto pojawi się na murawie i kogo desygnował trener do gry.
  • wybieraj tylko ,,legalnych bukmacherów” obstawiając typy piłkarskie, korzystaj jedynie z usług zakładów bukmacherskich, które otrzymały zgodę na prowadzenie zakładów wzajemnych na terenie Polski. Takich podmiotów w naszym kraju jest w tym momencie dziewięć.

typy na dziś - zakłady bukmacherskie w intenecie

Próba gry u zagranicznych bukmacherów wiąże się z konsekwencjami natury prawnej.