Kategoria : Typy UFC

Typy UFC – parę słów o MMA i obstawianiu 

MMA to najszybciej rozwijający się sport na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat. Prym w rozwoju dyscypliny na całym świecie wiedzie najlepsza organizacja Ultimate Fighting Championship. Obecnie przekłada się to na obstawianie a typy UFC mają coraz większą rzeszę fanów. Zobacz, co warto wiedzieć o wybieraniu na kupon pozycji z mieszanych sztuk walki.

Popularność typów UFC

Zanim przejdziemy do tematu typów UFC, skupmy się na samej organizacji. Pierwsza gala Ultimate Fighting Championship odbyła się w 1993 roku. Jednak dzisiaj MMA przeszło długą drogę i nie przypomina tych pojedynków z początków, kiedy starcia były toczone niemal bez żadnych zasad. Dzisiaj organizacja UFC stawiana jest jako jedna z pięciu najpopularniejszych w sporcie zawodowym w Stanach Zjednoczonych obok NBA, NHL, NFL oraz MLB. Obecnie najlepsza federacja MMA może liczyć na kontrakty telewizyjne z popularnymi kanałami, czego dowodem jest ich obecność przez lata w Fox oraz nowa umowa z ESPN. Warto zaznaczyć, że UFC dociera niemal do każdego zakątku na świecie. W Polsce obecnie pokazuje ich telewizja Polsat Sport. Jednak Ultimate Fighting Championship ma kontrakty z TV na całym świecie od Australii przez Chiny po Brazylię. Główną dźwignią finansową dla organizacji jest system pay per view. Przy swoich najlepszych wydarzeniach przekraczają liczbę miliona sprzedaży usługi. Jednak będąc przy typach UFC warto nadmienić, że niektóre starcia można zobaczyć wyłącznie na platformie streamingowej stworzonej przez Ultimate Fighting Championship pod nazwą UFC Fight Pass. Koszt takiej subskrypcji to osiem dolarów za miesiąc. Fakt, że tę usługę mają wykupioną odbiorcy na całym świecie pokazuje popularność tej organizacji, którą śmiało można nazwać globalną.

W Polsce za popularnością sportów walki stoi KSW, jednak typy UFC także cieszą się dużą popularnością. Szczególnie, gdy porównanym częstotliwość gal obu organizacji. W przypadku krajowej federacji to zaledwie kilka wydarzeń rocznie, natomiast przy Ultimate Fighting Championship to już kilkadziesiąt gal w każdych dwunastu miesiącach. Raport medialny za 2017 rok przygotowany przez PESS-SERVICE pokazuje, że mieszane sztuki walki pod względem publikacji zajęły trzecią pozycję za takimi dyscyplinami jak piłka nożna oraz tenis ziemny.

Popularność MMA w Polsec

Tak jak miało to miejsce z każdą dyscypliną sportową w przeszłości, popularność rozgrywek ze strony widzów przekłada się na zakłady bukmacherskie. W związku z tym typy UFC są już frazą na porządku dziennym. W naszym kraju obstawianie mieszanych sztuk walki nie wypiera jeszcze tych czołowych dyscyplin, ale ma grono swoich fanów, którzy zawsze chętnie przyglądają się typom UFC.

Typy UFC – co i kiedy obstawiać

Typy UFC to często możliwość obstawiania walk co tydzień. Organizacja w ciągu ostatnich lat trzyma już pewien poziom częstotliwości wydarzeń dając kibicom możliwość śledzenia około czterdziestu gal w każdym roku. Daje to okresy, w których typy UFC to możliwość cotygodniowego obstawiania. Na potwierdzenie tych słów można przytoczyć chociażby lipiec 2017 roku, kiedy Ultimate Fighting Championship zorganizowało aż pięć wydarzeń. Chociaż trzeba przyznać, że początek siódmego miesiąca w UFC zawsze jest bogaty w gale, ponieważ odbywa się wtedy tak zwany International Fight Week. W przeszłości zdarzały się sytuację, że w trakcie tego tygodnia okazje na typy UFC to aż trzy wydarzenia od czwartku do soboty, co dawało w sumie kilkadziesiąt walk do wyboru.

Typy UFC - częstotliwość gal

W przypadku częstotliwości gal i typów UFC nie jest tak źle. W porównaniu z innymi organizacjami, amerykański hegemon wypada najlepiej. W przeszłości, lata temu federacja Ultimate Fighting Championship organizowała mniej wydarzeń. Jednak wszystko ma swoje wady i zalety, ponieważ w przeszłości było mniej zawodników w składzie organizacji i każda gala to pojedynki czołowych fighterów. Dzisiaj jest to już bardziej rozwodnione, więc każde pojedyncze wydarzenie to już ilość przeznaczona dla hardkorowych fanów. Także w przypadku typów UFC, ponieważ nie da się obstawiać pojedynków zawodników, o których ma się mniejszą wiedzę. Średnio co miesiąc, czyli dwanaście razy do roku, Ultimate Fighting Championship organizuje numerowane gale, które dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych są dostępne wyłącznie w systemie pay per view, czyli płatnej usłudze za możliwość śledzenia walk. Z pewnością przy tych wydarzeniach częściej będzie można patrzeć na typy UFC, ponieważ na te gale organizacja przygotowuje najlepsze karty walk. Dodatkowo z pewnością zawsze zwrócimy uwagę na wszystkie pojedynki naszych rodaków, które naturalnie w kraju dostają więcej posłuchu. Idąc tym krokiem, nienumerowane gale odbywające się w Europie także przykują uwagę pod kątem typów UFC chociażby ze względu na fakt, że godzina rozpoczęcia takiego wydarzenia jest dla nas dogodniejsza i nie trzeba zarywać nocki jak w przypadku większości gal Ultimate Fighting Championship.

Dodatkowe zdarzenia przy typach UFC

Jedno wydarzenie Ultimate Fighting Championship to często ponad dziesięć walk, więc jest z czego wybierać do kuponu. Jednak typy UFC to również dodatkowe zdarzenia na te ważniejsze i głośniejsze pojedynki. Przy starcia o mistrzowski pas można już znaleźć kilkadziesiąt rozszerzeń, co cieszy wielu graczy bukmacherki. Nie zawsze jest się w stanie łatwo wskazać na wygranego danego starcia, ale można mieć przeczucia do innych aspektów przebiegu walki, a typy UFC z dodatkowych zdarzeń dają właśnie taką możliwość. Przyjrzyjmy się, które pozycje można brać na kupon.

Na początek warto przytoczyć typy UFC na ilość rund w danym starciu. Tak jak ma to miejsce w innych sportach, tak tutaj bukmacherzy wystawiają linię, gdzie gracz może wskazać wyższą lub mniejszą wartość. Użytkownik zakładów sportowych mając bardziej precyzyjne przewidywania w kwestii skończenia walki może obstawić konkretną rundę, w której zakończy się starcie. Z tych pozycji, typy UFC często są stosowane co do pierwszych pięciu minut, kiedy gracz ma podstawy do sądzenia, że zestawienie ma potencjał na szybkie skończenie. Jednak oczywiście można też wskazać zakończenie w ostatniej mistrzowskiej, piątej rundzie co zdarza się rzadko. Jednak bukmacher odzwierciedla to w kursach i na takie zdarzenie mnożnik wynosi 15.

Typy UFC - rozszerzenia dotyczące ilości rund

Kolejne typy UFC z rozszerzeń to fakt w jaki sposób zakończy się walka – na punkty, przez KO/TKO czy poddanie. Można to łączyć także ze zwycięzcą wskazując wygranego razem z pozycją w jaki sposób tego dokona. Tak samo można grać razem przewidywanego triumfatora z rundą, w której zakończy starcie. Jako ciekawostkę można podać, że często typem UFC z rozszerzeń jest także pozycja na skończenie walki w pierwszy sześćdziesięciu sekundach.

Jak tworzyć typy UFC

Typy UFC i analizy na walki różnią się w swojej specyfice od tych na inne popularne sporty jak piłka nożna, tenis ziemny czy hokej na lodzie. W przypadku MMA także są dostępne statystyki, ale przy obstawianiu nie odgrywają tak znaczącej roli chociażby ze względu na fakt, że jeden zawodnik nie walczy regularnie co tydzień, więc jego dyspozycja dnia nie ma znaczenia. W typach UFC większe znaczenie ma chociażby samo stylistyczne zestawienie obu zawodników. Matematyka w tym sporcie nie działa na zasadzie kamień, papier i nożyce. Jednak nie oznacza to negatywnej strony typów UFC, a wręcz przeciwnie, bo dają wiele możliwości analiz i wybierania pozycji. Dlaczego w mieszanych sztukach walki jest inaczej? To bardzo złożony sport, więc jak najbardziej może zdarzyć się, że dany mistrz pokonujący większość konkurencji z czołówki będzie miał też swój kryptonit niczym Super Man w postaci przykładowo rywala, który taktycznie jest w stanie bardzo dobrze rozpracować przeciwnika i zaatakować w jego najsłabsze punkty czy to będzie słaba obrona poddań z pleców czy niskich kopnięć na udo.

Należy pamiętać, że typy UFC oraz na inne organizacje oraz sporty to także hazard, który niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Może to doprowadzić do problemów ze zdrowiem, rodziną czy pracą. Należy grać rozważnie i wyłącznie za pieniądze przeznaczone na rozrywkę. Trzeba też pamiętać, aby obstawiać tylko u bukmacherów z licencją wydaną przez Ministerstwo Finansów. Za granie w zagranicznych podmiotów grozi kara.